Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο
e-selides.gr
Copyright © 2012 Δημοτικό Σχολείο Αιαντείου
Κατασκευή Ιστοσελίδας: Διάφας Κ.& Γεωργάς Εμμ.
Το Δημοτικό Σχολείο Αιαντείου, το σχολείο μας, βρίσκεται στην πευκόφυτη περιοχή του Αιάντειου Σαλαμίνας, δίπλα στη θάλασσα.

Ιδρύθηκε περίπου το 1915 και στεγάστηκε αρχικά, στο πετρόκτιστο κτίριο που βρίσκεται στην πλατεία Αιαντείου.

Το Φεβρουάριο του 2001 το σχολείο μας, απέκτησε καινούρια στέγη μαζί με το όμορο Γυμνάσιο. Το νέο σχολείο δημιουργήθηκε από την ένωση των ολιγοθέσιων  σχολείων των περιοχών του  Αιαντείου και της  Κακής Βίγλας.

Σήμερα η σχολική μας μονάδα ανήκει στα Πιλοτικά Σχολεία Ενιαίου Αναμορφωμένου Προγράμματος και φοιτούν σε αυτή 250 μαθητές. Λειτουργούν 12 τμήματα διδασκαλίας στο πρωινό ωράριο, καθώς και Τμήμα Ένταξης. Στο σχολείο λειτουργεί εργαστήρι πληροφορικής και υπάρχει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.
Το Δημοτικό σχολείο Αιαντείου
WYSIWYG Web Builder